Turystyka

Wśród niewielkich wzniesień Pogórza Kaczawskiego w odległości około 13 km na północny-zachód od Złotoryi zwraca powszechną uwagę potężny bazaltowy (389 m) stożek o zalesionych stokach zwieńczony ruinami zamku – Grodziec. Był to pierwotny gród plemienia Bobrzan przekształcony najprawdopodobniej przez Bolesława Krzywoustego w kasztelanię wzmiankowaną po raz pierwszy w 1155 r. w bulli papieża Hadriana IV.
Na miejscu tym w nieustalonym okresie wzniesiono zamek, który w 1320 r. przeszedł w ręce rycerskiego rodu Bożywojów. Od nich to, w 1473 r. kupił zamek książę legnicki Fryderyk I, równocześnie rozpoczynając pierwszą rozbudowę, na wzór zamku legnickiego, przerwaną śmiercią księcia w 1488 r. Najprawdopodobniej już wtedy była to warownia kamienna, założona na planie sześcioboku z narożami wzmocnionymi obronnymi basztami i potężną wieżą bramną. Syn jego Fryderyk II rozbudowywał dalej zamek, już w stylu renesansowym pod kierunkiem sławnego architekta śląskiego Wendela Roskopfa.

W latach 1522-154 wzniesiono budynki mieszkalne od zachodu, oraz powiększono umocnienia obronne, a całość stała się jedną z rezydencji Piastów legnicko-brzeskich. W okresie wojny trzydziestoletniej, w latach 1633-1646 mieściła się tu główna kwatera wojsk Wallensteina, później zaś zamek uległ poważnym zniszczeniom. Odbudo­wę jego rozpoczęto dopiero w 1906 r., a od 1908 prowadził ją architekt B. Ebhardt. Niestety prace nie ograniczyły się jedynie do zabezpieczenia istniejących murów, przeprowadzono nieomal całkowitą ich rekonstrukcję według przypuszczalnego wyglądu, dając w efekcie mimo pewnych braków, pojęcie o wyglądzie renesansowej rezydencji w Grodźcu. Zamek ten uległ ponownym, poważnym zniszczeniom w 1945 r., po których przeprowadzono w latach 1960-1962 wstępne prace zabezpieczające. Obecnie w głównym budynku mieszkalnym zachowały się sale z żebrowymi sklepieniami oraz fragmenty rzeźbionych portali kamiennych. U podnóża zamku wznosi się kościół pw. św. Jerzego, początkami sięgają XIII w. Po kolejnych zniszczeniach w ciągu wieków, do chwili obecnej zachowała się do chwili obecnej zachowała się budowla z XVIII w., przebudowana i powiększona o wież w 1826 r. PAŁACYK.