Elbląg 2016.03.18
Woda to zdrowie, natura, urbanizacja, przemysł, energia, żywność i równość - podkreślają eksperci ONZ z okazji przypadającego w niedzielę Światowego Dnia Wody. Tegoroczne hasło obchodów to „Woda i Praca”

Mając na uwadze, że:
- Słodka woda to zaledwie ok. 3% zasobów wody na świecie
- Około 1,2 miliarda ludzi na świecie nie ma dostępu do czystej wody
- 3,3 miliarda ludzi mieszka w miastach
Podajemy kilka sposobów na oszczędzanie wody a jest ich mnóstwo. Można skrócić codzienne wizyty pod prysznicem o 60 sekund, przy myciu samochodu używać pistoletu zraszającego, takiego jak w ogrodzie, a przy myciu zębów zakręcać kran.
Wiele rejonów w Polsce, w tym polskie miasta także cierpią na braki wody – zasoby wody pitnej na 1 mieszkańca w Polsce mamy takie same, jak w Egipcie, a każdego roku z naszych miast do Bałtyku spływa i marnuje się ogromna ilość wody.
Najważniejszym, jedynym odnawialnym przez przyrodę, źródłem wody do picia jest woda deszczowa. Każdy z nas powinien ją chronić, cenić i szanować - dobrze zagospodarowana będzie służyć każdemu, natomiast niezagospodarowana może spowodować wielkie zagrożenia: powodzie, podtopienia, skażenie środowiska.
Aby nie pojawił się dzień, w którym z kranu nie popłynie woda:
Ratujmy w Polsce deszczówkę!

kolejna metoda pozyskiwania bezcennego płynu to odsalanie wody

Libia - zakład odsalania wody morskiej
Problemy światowych zasobów wody są przedmiotem uwagi jednego z największych programów naukowych UNESCO – Międzynarodowego Programu Hydrologicznego (IHP), którego celem jest m.in. dokonywanie oceny stanu ekosystemów i zbiorników wodnych świata, a także dystrybucji i wykorzystania zasobów wody pitnej, jak również poprawa zarządzania nimi w rejonach, w których występuje niedobór wody. W rozwoju tego programu Polska ma znaczący udział dzięki pracom Europejskiego Regionalnego Centrum Ekohydrologii pod auspicjami UNESCO, działającego od 2006 roku w Łodzi.
Celem Światowego Dnia Wody w 2016 r. jest:
- zwiększenie świadomości ludzi o istnieniu wzajemnych powiązań miedzy wodą energią,
- pokazanie decydentom, że sfera wody i energii ma ścisłe powiązania i że współpraca tych sektorów może przynieść istotne efekty społeczne i gospodarcze,
- wskazanie ważnych obszarów współpracy w sektorach wody i energii po 2016 roku.
|