O prawie do informacji publicznej i Biuletynie Informacji Publicznej
6 września 2001 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął ustawę o dostępie do informacji publicznej. Ustawa określa, czym jest informacja publiczna, prawo dostępu do informacji publicznej, obowiązki jej udostępniania. Aby zapewnić dostęp do informacji publicznej, Sejm RP zdecydował w ustawie o utworzeniu Biuletynu Informacji Publicznej.
Udostępnianie informacji publicznych następuje w drodze: - ogłaszania informacji publicznych, w tym dokumentów urzędowych, w Biuletynie Informacji Publicznej ,
- wyłożenia lub wywieszenia w miejscach ogólnie dostępnych, a także przez zainstalowane w miejscach ogólnie dostępnych urządzeń umożliwiających zapoznanie się z tą informacją,
- udostępniania na wniosek obywatela w przypadku informacji publicznej nieumieszczonej w Biuletynie Informacji Publicznej, przy czym informacja publiczna, która może być niezwłocznie udostępniona, jest udostępniana w formie ustnej lub pisemnej bez pisemnego wniosku.
- wstępu na posiedzenia kolegialnych organów władzy publicznej i udostępniania materiałów, w tym audiowizualnych i teleinformatycznych, dokumentujących te posiedzenia.
Co to jest informacja publiczna i prawo do informacji publicznej?
Formy udostępniania informacji publicznej
Co to jest Biuletyn Informacji Publicznej?
Realizacja prawa do informacji publicznej
Informacje nieudostępnione
|